Какво е ъгъл на повдигане (left angle)?
От: Мелвин Холенбърг
Публикувано на: 14 ноември 2018 г
Превод: mechanic446 от RetroWatches.bg
Балансното колело се върти по посока на часовниковата стрелка и обратно на часовниковата стрелка. Всяко една от тези завъртания се нарича „бит“. В средата на всяко завъртане, импулсният щифт влиза в короната на палетната вилка.
Тук можете да видите импулсния щифт (малка червена точка), който влиза в короната на палетната вилка при завъртане по посока на часовниковата стрелка на балансираното колело.
Това движение, кара вилката на палета, да щракне в другата позиция и след това импулсният щифт се освобождава.
Тук можете да видите, че палетната вилка се е преместила в другата позиция и импулсният щифт е освободен от короната на палетната вилка. В края на завъртането, импулсният щифт се връща обратно и влиза в короната на палетната вилка от другата страна и т.н.
Ъгълът в градуси между влизането и освобождаването на импулсния щифт се нарича ъгъл на повдигане (left angle).
Защо ъгълът на повдигане (left angle) е важен?
Ъгълът на повдигане е необходим за изчисляване на амплитудата!
Тайминг машината за измерване на времето (вибрографа) „слуша“ звуците на движението (акустичен анализ). Всеки тик на часовник се състои от три различни импулса.
Първият шум се появява, когато импулсният щифт влезе в контакт с рога на палетната вилка. Вторият шум се появява, когато изходният камък на палета се отдели от анкерното колело. Третият шум възниква, когато зъб на анкерното колело контактува с входния палетен камък на вилката.
Формулата за изчисляване на амплитудата на баланса е както следва
(3600 x ъгъл на повдигане) : (време между първия и третия звук в секунди x pi x удар (beat) на часовника на час.
Пример:
Нека имаме..
52 градуса ъгъл на повдигане;
28,800 beat rate на часовника
0.007 сек време между първия и третия звук
(3600 x 52) = 187,200
(0.007 x 3.14 x 28,800) = 633
Изчислената амплитуда е = 187,200 : 633 = 296 градуса
Ами ако не знаете ъгъла на повдигане, как да го открием?
Има няколко уебсайта със списъци с известни ъгли на повдигане. Всичко, което трябва да направите, е да проверите дали часовниковия ви механизма присъства. Момчетата от Watch Guy имат най-големия и най-актуален списък с ъгли на повдигане, има голям шанс вашия механизъм да е там.
Ако все пак имате механизъм, който не откривате в такива списъци можете да разберете ъгъла на повдигане, ако вече знаете амплитудата!
По същество, това е "обратната задача' при измерване. Как се прави това?
Маркирайте едно от раменете за баланса, за да знаете позицията му в покой. След това бавно увеличавайте мощността на главната пружина, само с по едно цъкване на коронката за навиване и така докато видите, че балансовото колело има амплитуда от 180 градуса. Поставете часовника си върху вибрографа и променяйте ъгъла на повдигане в него, докато покаже на екрана амплитуда от 180 градуса !!!
Това видео показва надлежно как се действа:
Използване по подразбиране на 52 градуса..
Най-простият (и мързелив) начин е да използвате настройката по подразбиране от 52 градуса. Повечето часовници имат ъгъл на повдигане между 48 и 54 градуса, така че 52 градуса е практически в средата.
Както можете да видите във видеото по-горе, няма значение дали сте с 1 или 2 градуса разминаване. Часовник, който показва амплитуда от 300 градуса в настройката по подразбиране, все пак ще има добра амплитуда с малко по-различен ъгъл на повдигане.
Някои от ретро калибрите Valjoux и Venus 188, например, имат ъгъл на повдигане от 42 градуса. Ако измервате Venus 188 на виброграф с настройка по подразбиране, действителната амплитуда ще бъде с около 50 градуса по-ниска.
Така че, това е мързелив, наполовина приличен вариант за повечето часовници, но не работи при всички. Освен това, ако се замислите, механичните часовници са пример за майсторство и точност, така че вярвам, че винаги трябва да се опитвате да бъдете възможно най-прецизни.
Какво е 'lift angle' и за какво служи в часовникарството
- Производител: RetroWatches.BG
- Модел: Какво е 'lift angle'
- Наличност: В наличност
Етикети: Какво е 'lift angle' и за какво служи в часовникарството